معرفی کتاب|خاطرات سفیر

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی کتاب «خاطرات سفیر» نوشته­ی سرکار خانم نیلوفر شادمهری

کتاب «خاطرات سفیر» خاطرات خانم نیلوفر شادمهری و شامل بیان چالش‌هایی است که یک بانوی مسلمان به عنوان دانشجوی ممتاز ایرانی در فرانسه با آن مواجه شده است.

او شد سفیر ایران، یا بهتر بگوییم سفیر اسلام در قلب‌کشور فرانسه. بانویی محجبه و‌ شاید کمی متفاوت از هم‌سالان و همکلاسی‌های خود که برای تکمیل تحصیلاتش در مقطع دکتری در رشته‌ی طراحی صنعتی، برای مدتی ایران را به مقصد فرانسه ترک می‌کند و اینگونه خاطرات سفیر آغاز می‌شود.

نکاتی پیرامون کتاب :

۱ـ داستان­های جذاب و غیر تکراری در کنار نگارش صمیمی و آمیخته با طنز نویسنده، خواننده را به خوابگاهی در پاریس می‌برد و او را با رویدادها، تجربه‌ها و خاطراتش شریک می‌کند و مُجابش می­کند که کتاب را تا انتها دنبال نماید.

۲ـ تأکید بر حجاب اسلامی، باشکوه­ترین فراز این کتاب است. مخصوصا در ابتدای ورود به فرانسه و آنجا که خانم شادمهری به خاطر حفظ حجاب نتوانست وارد دانشگاه معروفِ مورد علاقه­اش بشود. او در کتابش می­نویسد: «به این فکر می­کردم که میزان دانش و توانمندی علمی­م چققققققدر توی این کشور مهمه و خب البته اینکه موهام دیده بشه مهم­تره!»

۳ـ مواجهه خانم شادمهری با گرایش­­های و عقاید افراد متفاوت و دفاع از اسلام، تشیّع و ایران با استدلال­های قوی و قابل فهم، نشان می­دهد که هر کدام از ما در حدّ خودمان می­توانیم مبلغ دین و اعتقاداتمان باشیم.

۴ـ برخورد با یک دختر فلسطینی در ابتدای کتاب و مواجهه با دو نفر اهل سنت در میانه کتاب، به وضوح نشان می­دهد که ما چقدر در فعالیت تبلیغی ضعیف هستیم.

۵ـ کشور فرانسه به مهد آزادی و دموکراسی معروف است. اما در این کتاب می­توان فرانسه را بدون روتوش و بزک مشاهده کرد. از ظلم عجیب به کشورهای مختلف از جمله الجزایر تا فساد و فحشای رایج در این کشور به اسم آزادی. خواندن کتاب به طرفداران البته منصف غرب، توصیه می­شود.

۶ـ یکی از علمای بزرگ می­فرمود: دعای کمیل سند حقانیت شیعه است و چه بسا پیامبر اکرم این دعا را در زمان خود معرفی نفرمود تا بر لبان امیرالمؤمنین جاری شود تا افتخار شیعه بماند. آشنایی “ریاضِ الجزایزی” با دعای کمیل و انس عجیب او با این دعا و صدای بلند گریه­ی او هنگام خواندن این دعا، شاهد خوبی بر این مدعا می­باشد.

۷ـ آشنایی و رفاقت نزدیک خانم شادمهریِ ایرانی با خانم امبروژا آمریکایی، یکی از شیرین­ترین بخش­های کتاب است. شاید بتوان گفت این صمیمیت زیاد، جلوه­ای از زمانه­ی ظهور است. زمانه­ای که همه­ی اهالی حق و به تعبیری همه­ی مستضعفان جهان، زیر پرچم حقیقت و عدالت مهدوی گردهم خواهند آمد.

۸ـ جمله آخر : امام خامنه­ای در جریان یکی از دیدارها گفتند: کتاب خاطرات سفیر را توصیه کنید که خانم‌هایتان بخوانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.