ذخیره کردن آب" است. در علل الشرایع در سر نامیدن این روز به ترویه حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده که راوی می گوید: «از حضرت پرسیدم چرا این روز را روز ترویه نامیده اند؟ حضرت صادق " />

هشتم ذیحجه؛ یوم الترویه

۸ ذی الحجه روز ترویه است. ترویه به معنای “ذخیره کردن آب” است.
در علل الشرایع در سر نامیدن این روز به ترویه حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده که راوی می گوید: «از حضرت پرسیدم چرا این روز را روز ترویه نامیده اند؟ حضرت صادق (ع) فرمود: زیرا در عرفات آب نبود و حاجی ها روز هشتم ذی حجه از مکه آب برمی داشتند و به عرفات می بردند و برخی از ایشان به بعضی دیگر می گفتند: تروّیتم، تروّیتم (سیراب شدید، سیراب شدید). به خاطر همین، روز هشتم را روز ترویه نامیدند.» (علل الشرایع ج ۲ -ص ۳۹۹ باب ۱۷۱)

این نام از حج ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) به یادگار مانده است، چرا که جبرئیل به آنها توصیه کرد برای عرفات، مشعر و منا با خود آب بردارند.
این روز، از روزهای مهم ماه ذی‌الحجه است و بر اساس روایتی از امام جعفر صادق(ع)، روزه گرفتن در آن، کفاره شصت سال آدمی است.

 

خروج امام حسین از مکه:

در روایتی نیز فرموده اند که امام حسین علیه السلام در ماه ذی الحجه عمره انجام داد و سپس در روز ترویه (هشتم) به سوی عراق حرکت کرد و کسی که نمی خواهد حج انجام دهد می تواند عمره انجام دهد (کافی ج ۴ ص ۵۳۶ ). قبل از خروج هم حضرت ابا الفضل بر فراز بام کعبه خطبه ای قرائت کردند و مردم از یاری نکردن امام نکوهش کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.