دهه اول ذی الحجه

میقات حضرت موسی با خدا

سوره اعراف آیه ۱۴۲ : « وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَهً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً وَقَالَ مُوسَى لأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ »

« و ما با موسی ٬ سی شب ٬ وعده گذاشتیم ٬ سپس آنرا با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم ٬ به این ترتیب٬ میعاد پروردگارش (با او) چهل شب تمام شد. و موسی به برادرش هارون گفت : جانشین من در میان قومم باش و آنها را اصلاح نما ! و از روش مفسدان پیروی نکن »

خداوند سبحان به حضرت موسی(ع) -پس از رهاندن بنی اسرائیل از استبداد فرعون مصر و تشکیل نظام توحیدی- وعده داد که او به کوه طور رود و در آن جا چهل روز اقامت گزیند و به راز و نیاز با پروردگارش بپردازد و در همان جا، موفق به دریافت “الواح آسمانی” و یا کتاب مقدس تورات گردد. حضرت موسی(ع) شادمان شد و برادرش هارون(ع) را جانشین خویش نمود و خود به سوی طور رهسپار شد و از اوّل ذی قعده تا دهم ذی حجه، به مدت چهل شب و روز، در آن جا به عبادت پرداخت.[ مجمع البیان(فضل بن حسن طبرسی)، ج ۲-۱، ص ۲۳۰ ]

همان طور که در آیه اشاره شده است، موسی(ع) به قوم خود گفت که برای ۳۰روز به طور می روم.خداوند ده روز دیگر به آن اضافه کرد(و همین یکی از نشانه های اهمیت و فضیلت ۴۰روز عبادت است). بنی اسراییل در همین ۱۰روز رو به پرستش گوساله زرین سامری آوردند و از امتحان خداوند سربلند بیرون نیامدند.

دهه اول ذی الحجه

۱۰روزی که در بالا به آن اشاره شد همین دهه اول ذی الحجه است.

در بعضی از روایات آمده است، شب های دهگانه ای که قرآن در سوره “والفجر و لیال عشر” به آن سوگند یاد کرده است، همین شب ها است و این سوگند به خاطر عظمت آن است.

همچنین خداوند در سوره حج (آیه ۲۸) ضمن بیان فریضه بزرگ حج سخن از ˈایام معلوماتˈ گفته است که مومنان باید در آن به یاد خدا باشند. یکی از تفسیرهای معروف ˈایام معلوماتˈ که در روایات نیز آمده است، همین۱۰ روز اول است.

در حدیثی از رسول خدا (ص) می خوانیم که عبادت و کار نیک در هیچ ایامی به اندازه این ایام (ده روز اول ماه ذی الحجه) فضیلت ندارد.

خلاصه که در ایام بسیار با فضیلتی قرار داریم!

اعمال

۱-نماز

مهمترین عمل این شب ها که خیلی هم ساده است همین نمازی است که بین مغرب و عشا تو همه مسجد ها می خونن.توش آیه ای رو می خونین که در بالا توضیح دادیم.

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: پدرم حضرت امام باقر(علیه السلام) به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذی الحجّه(از شب اول ماه تا شب عید قربان) هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن :

در هر رکعت سوره حمد و سوره قل هو الله را می خوانی، پس از آن آیه ۱۴۲ سوره اعراف را بخوان :  وَ واعَدْنا مُوسی ثَلاثینَ لَیْلَهً، وَ أَتْمَمْناها بَعَشْر، فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ …. وَلا تَتَّبِعْ سَبیـلَ الْمُفْسِـدینَ .   اگر چنین کنی، در ثواب حاجیان، و اعمال حجّ آنها شریک می شوی.

۲ ـ روزه گرفتن در نُه روز اوّل.

در روایتی از امام موسی کاظم(علیه السلام) نقل شده است که هر کس نُه روز اوّل ذی الحجّه را روزه بدارد، خداوند ثواب روزه تمام عمر را برای او می نویسد.

۳-یه سری دعای کوچولو(!) که تو مفاتیح می تونین مشاهده کنین.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.