محمد بن عبدالله صَیقل می گوید: امام رضا علیه السلام در روز بیست وپنجم ذی القعده با ما بیرون آمد. سپس فرمود: روزه بگیرید؛ همانا من امروز روزه هستم. گفتیم: فدای شما شویم، آن روز کدام است؟. حضرت فرمود: روز بیست وپنج ذی القعده ر" />

۲۵ذی القعده؛روز دحو الارض

محمد بن عبدالله صَیقل می گوید: امام رضا علیه السلام در روز بیست وپنجم ذی القعده با ما بیرون آمد. سپس فرمود: روزه بگیرید؛ همانا من امروز روزه هستم. گفتیم: فدای شما شویم، آن روز کدام است؟. حضرت فرمود: روز بیست وپنج ذی القعده روزی است که رحمت الهی منتشر شده و زمین گسترش پیدا کرده و کعبه نصب گردیده و آدم به زمین فرود آمده است.  (الکافی، ج‏۴، ص: ۱۵۰)
«ابو جعفر محمد بن بابویه» در کتاب «من لا یحضره الفقیه» و کتاب «ثواب الاعمال» آورده است: «حسن بن وشّاء» مى‌گوید:
«در زمان نوجوانى همراه با پدرم در شب  بیست و پنجم ذیقعده در خدمت امام رضا-علیه السّلام-شام خوردیم.
حضرت به پدرم فرمود: در شب  بیست و پنجم ذیقعده، حضرت ابراهیم و عیسى بن مریم به دنیا آمدند و نیز در آن شب، زمین از زیر «کعبه» گسترانده شد.  (من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص)
روز بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض به معنی گسترش یافتن خشکی زمین است. در شب این روز نیز بر اساس روایتی از امام هشتم علیه السلام حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهما السلام به دنیا آمده اند. همچنین این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود (عج) معرفی شده است. نیز روز دحوالارض، جزء چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش فراوان داشته و ثواب هفتاد سال روزه گرفتن دارد.
معنای دحوالارض
«دَحو» به معنای گسترش است و بعضی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش تفسیر کرده اند. منظور از دحوالارض “گسترده شدن خشکی زمین” این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب ها، به تدریج در گودال های زمین جای گرفتند و خشکی ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند. این بیرون آمدن خشکی ها از مکانی آغاز می شود که بعدا در همان جا کعبه ساخته می شود. از طرف دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی ها و بلندی ها یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره ها گستردند. اندک اندک زمین هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد. مجموع این گسترده شدن، دَحو الارض نام گذاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.