بسم الله الرحمن الرحیم

  امروز ساعت 11:15 طبق قرار معمول دم مسجد ولیعصر جمع شدیم اما این دفعه نماز جمعه مون فرق داشت. اولین تفاوت از این جا شروع شد که بچه ها پیشنهاد کردند که این دفعه بریم "نماز جمعه لواسان" !" />

گزارش یک نماز جمعه متفاوت

بسم الله الرحمن الرحیم

 

امروز ساعت ۱۱:۱۵ طبق قرار معمول دم مسجد ولیعصر جمع شدیم اما این دفعه نماز جمعه مون فرق داشت.

اولین تفاوت از این جا شروع شد که بچه ها پیشنهاد کردند که این دفعه بریم “نماز جمعه لواسان” ! که هم تنوع بشه و هم هوا خوبه. حاج آقا موسوی فر دل رو به دریا زدند و با ماشین شون راهی شدیم.

امام جمعه هم حجت الاسلام لواسانی بودند.نماز جمعه-لواسانی

 

تفاوت دیگه بر میگرده به برنامه ی واحد معارف راجع به مجموعه ای از مسابقات پیرامون نماز جمعه. یعنی اولین مسابقه تحت عنوان”مسابقه خلاصه نویسی خطبه ها”. هنگام شروع خطبه ها بچه ها در برگه هایی که بین دوستان پخش شده بود، به خلاصه نویسی پرداختند.

از مزایای این طرح این است که بچه ها به خطبه ها توجه می کنند.در نتیجه از این سخنان گوهر بار استفاده بیشتری می برند.

 

تفاوت سوم هم -که قراره دل اون هایی که نیومدن و توفیق نداشتند رو بسوزونه(!)- این که وقتی نماز جمعه تموم شد،ناهار دادند!!! جدا از برکتی که داره،قیمه خوشمزه ای هم بود!

یکی دیگه از ویژگی های منحصر به فرد این نماز جمعه هم این بود که چون لواسون بود آب و هوای خوبی داشت! در آخر هم تو اون هوا عکس گرفتیم.

 

ان شا الله هفته های بعد بچه های بیشتری شرکت کنند.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

3 دیدگاه در“گزارش یک نماز جمعه متفاوت

 • آبان ۱۰, ۱۳۹۴ در t ۰۴:۳۸
  پیوند یکتا

  الحمدلله بالاخره یک اتفاق جدید در برنامه نماز جمعه افتاد!
  اما متأسفانه جمعیت خیلی کم است. حتی کمتر از دفعات قبل.

  پاسخ دادن
 • آبان ۱۳, ۱۳۹۴ در t ۲۱:۲۱
  پیوند یکتا

  یکبار دیگه هم نماز جمعه لواسون رفته بودیم در زمان امام جمعه سابق که مرحوم شدن

  پاسخ دادن
 • آذر ۲۳, ۱۳۹۴ در t ۰۸:۲۴
  پیوند یکتا

  باسمه تعالی
  احکام را با تصویر، جدول و اینفوگرافیک یاد بگیریم.

  ساختار رساله‌ها از سیاقی علمی پیروی می‌کند. و به همین منظور نقش کتاب خودآموز را ندارند؛ در نتیجه باید برای فهم برخی مسائل به افراد کارشناس و مسئله دان مراجعه نمود. به ویژه آنکه رساله ها حاوی تعداد زیادی لغات و اصطلاحات تخصصیِ فقهی می باشد که فهم آن برای افراد غیرِحوزوی سخت بوده که گاهی موجب برداشت نادرست از حکم می‌شود. .
  به همین منظور در «موسسه اطلس تاریخ شیعه» کارگروهی متشکل از طلاب و فضلای حوزه علمیه با عنوان «کانون نشر احکام» تشکیل شد تا بتوانند احکام شرعی را زیر نظر مراجع معظّم تقلید در قالبی جذاب و سبکی متفاوت و با رویکرد آموزشی در اختیار علاقه مندان قرار دهند.
  یکی از آثار منتشر شده، کتاب «آموزش مصوّر احکام» است. این کتاب که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) می باشد، به کوشش کانون نشر احکام [وابسته به موسسه اطلس تاریخ شیعه] تهیه و تنظیم شده و توسط انتشارات انقلاب اسلامی [وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای(مدظله العالی)] منتشر گردیده است.
  این اثر حاوی جدیدترین مسائل شرعی و استفتائات از محضر مقام معظم رهبری است که شامل مجموعه مسائل احکام عبادات [تکلیف، طهارت، وضو، غسل، تیمم، نماز، مسجد و روزه] می باشد و با توضیحات تصــویری، جـدول و اینفـوگرافیک و با رویکرد آموزشی چاپ و عرضه شده است.
  «آموزش مصوّر احکام» در چاپی نفیس و در قطع وزیری با ۴۳۲ صفحه منتشر شده و شامل ۱۳۹ جدول و نمودار کاربردی، ۵۱۶ تصویر آموزشی و کمک آموزشی می باشد. و به گونه ای تهیه و تنظیم و سپس طراحی شده که همه افراد با سنین مختلف و سطح اطلاعات متفاوت، بتوانند از آن بهره ببرند.
  مجموعه این کتاب گرچه در نگاه اول، جذاب و دست یافتنی می نماید اما کارشناسان فقهی، خوب می دانند که برای گرد آمدن این همه ظرافتها همت و کار مضاعفی پشتوانه بوده است. چهل هزار نفر ساعت کار علمی و پشتیبانی، اثری بدیع را آفریده است و البته برای غنی سازی محتوایی، بیش از چهارهزار استفتای جدید انجام شده و مهمتر این که با موضوعات جدید و متنوع فقهی در هم آمیخته شده اند، تا بتوانند با توضیحات تصــویری، جـدول و اینفـوگرافیک شیرینی مطالعه را چند برابر کرده و در عین حال برای آموزش هر چه بهتر احکام شرعی، کتابی خودآموز باشد.
  پژوهشی که شامل بررسی و بازنگری طرح، هم اندیشی و هماهنگی محققان، شناسایی کتب فقهی و منابع دست اول، فیش برداری موضوعی، دسته بندی پرسش ها و استفتائات جدید، چینش موضوعی، شرح تصاویر، عبارت پردازی و روان سازی متون فتاوا، بازنگری و مقابله و در نتیجه طراحی و صفحه آراییِ جذاب است.

  سایر ویژگی ها
  ۱٫ در ابتدای هر فصل، توضیحات کلی نوشته شده تا مخاطب، با فلسفه و حکمت موضوعِ مطرح شده آشنا شود و پس از آن مسائل شرعی، بیان شده که همراه با تصویر، جدول و اینفوگرافیک است و با قلمی روان و شیوا، احکام را یک به یک توضیح داده و گاه مقایسه کرده است. و در انتهای هر فصل، چکیده و خلاصه‌ای از مطالب هر بخش در جمله‌هایی کوتاه و روان، ارائه شده است. تا شیرینی مطالعه این کتاب را دوچندان کند.
  ۲٫ در این کتاب، مواردی به چشم می‌خورد که خواننده را در فهم احکام کمک می کند و از برداشت های غلط یا مقایسه های نادرست، پیشگیری می کند. این موارد با سبک و قالبی متفاوت طراحی و با عناوین نکته، توجه،پرسش و دانستنی مشخص شده اند. که در نتیجه، زیبایی ویژه ای به این اثر بخشیده و خواننده را به فضایی مفرّح و دل نشین فرا می خواند و از حالتی خشک و دستوری خارج می کند.
  ۳٫ از دیگر بخش های جذاب و متفاوت این کتاب، بخش “بیاموزیم” است که داستان ها و نکات اخلاقی را به مناسبت موضوعات شرعی در پیش زمینه مشکی به مخاطبان ارائه داده است.
  ۴٫ اصطلاح نامه را باید یکی از نکات ارزش‌مند این کتاب دانست که با وجود آن، کتابی جامع و مستقل در دست می گیریم و هر گونه ابهامی در واژگان و اصطلاحات مسائل عبادی را برطرف می کنیم.
  ۵٫ در این مجموعه بیش از ۴۰۰۰ استفتای جدید مورد استفاده قرار گرفته است و سعی شده به بیان احکام تکلیفی «واجب و حرام» و احکام وضعی «باطل و صحیح» بسنده شود.
  ۶٫ روزآمدسازی واژه‌های فقهی، حذف اصطلاحات نامتعارف و استفاده از چارچوب‌های گوناگون برای توضیح برخی واژه‌ها و آشنایی مخاطب با برخی مصادیق احکام، از نکات در خورِ توجّه در این کتاب است که برای نخستین بار صورت می‌گیرد.
  ۷٫ از نو‌آوری‌ها و جاذبه‌های قابل توجه، بهره‌وری از تصاویر و نقاشی‌های آموزشیِ دقیق و کارشناسی شده و همچنین جدول‌ها و نمودارهای کاربردی در کنار متن است.
  گفتنی است این اثر، اولین جلد از مجموعه‌ی کتب «آموزش مصوّر احکام» می باشد و کتابهای بعدی در موضوعات احکام معاملات، پزشکی، بانوان، ورزشی، رسانه، عزاداری، نوتکلیفان و… به زودی عرضه خواهد شد.
  و سخن پایانی اینکه شما می توانید جهت آشنایی با سایر آثار این موسسه به سایت atlasshia.ir مراجعه نمایید و یا با شماره ۰۹۱۹۶۶۶۵۸۹۹ تماس بگیرید.
  باتشکر

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.