نماز توبه ، فضیلت و کیفیت آن

فضیلت نماز یک شنبه ذی‌القعده در بیان استاد جاودان

عقیق: در روایات اسلامی درخصوص نماز روز یکشنبه ماه ذی القعده و ثواب آن روایات بی‌نظیری آمده است. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگزارد جز اینکه از آسمان بدو ندا شود ای بنده خدا توبه تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشیده شد اینک کار خویش از نو آغاز کن .
 
فرشته ای نیز از فرود عرش بدو میگوید : ای بنده خدا خوشا به حالت مبارکباد بر تو و بر خاندان و خانواده تو . دیگری بدو ندا میدهد: ای بنده خدا با ایمان بمیری دین از تو دور مباد و قبرت گسترده باد و نورانی دیگری میگوید ای بنده خدا پدر و مادر از تو خرسندند گناهان آنها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزی تو در دنیا و آخرت گسترده است و جبرئیل بدو ندا میدهد دل خوش دار من همراه با فرشته مرگ نزد تو خواهم آمد و بدو فرمان خواهم داد با تو مهربان باشد تا مرگ تو را هیچ نیارزد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود.
 
گفتند ای رسول خدا اگر این اعمال را در زمان دیگری به جای آورد چه؟ فرمود: همان پاداش و خواص را دارد و در پایان افزود: اینها را جبرئیل در شب معراج به من آموخت.
 
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) کیفیّت نماز را این گونه بیان فرمود که، در روز یکشنبه غسل کند و وضو بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت، سوره «حمد» یک مرتبه، سوره «قل هو الله» سه مرتبه و سوره هاى «فلق» و «ناس» را یک مرتبه بخواند; و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار کند، سپس بگوید:
 
لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلىِّ الْعَظیمِ        
 
جنبش و نیرویى نیست جز به خداى والاى بزرگ
 
آنگاه بگوید:  یا عَزیزُ یا غَفّارُ، اِغْفِرْ لى ذُ نُوبى، وَذُ نُوبَ جَمیـعِ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ، فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ.
 
اى نیرومند اى بسیار آمرزنده ، بیامرز گناهانم را و گناهان همه مردان مؤمن و زنان با ایمان را که نیامرزد کسى گناهان را جز تو.     
 
آیت الله جاودان استاد اخلاق تهران در رابطه با این روز می فرمایند: یک نمازی روزهای یکشنبه ماه ذی القعده خوانده می شود که خیلی نماز ممتازی است. راحت است. فقط یک غسل دارد و برای شما که مسئله زیاد می دانید، انجام این غسل فقط به دو دقیقه زمان نیاز دارد دیگر. یک غسل و چهار رکعت نماز دارد. خیلی بار سبک کن است. بزرگان علمای اخلاق به این نماز توجه داشتند. البته ایشان فتوا داه بودند که همه این نماز را یکشنبه ها بخوانند. حالا ما فقط می دانیم ماه ذی القعده است. حالا بعد چه می شود، متأسفانه الان من نمی دانم چکار می شود کرد؟ حالا حداقل وقتی ماه ذی القعده ای رسید، این نماز یکشنبه ها را بخوانید ان شاءَ الله. نماز خیلی ممتازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.