جشن میلاد کریم اهل بیت

امسال برای اولین بار، توفیق داریم میلاد کریم اهل بیت رو در کنار هم جشن بگیریم و امام حسن از همان ابتدا، عیدی ما را داد.

عیدی که حضرت به جمع ما دادند، حضور آیت الله شیخ کاظم صدیقی در جمع حقیر ماست که ان شاء الله بناست از محضر ایشون برا سخنرانی در هیأت بهره ببریم.

0001-600x400

جلسه سیزدهم تفسیر قرآن، دوم مردادماه ۱۳۹۲

به عنوان عرض تهنیت و تبریک، به مناسبت ولادت پر برکت دومین پیشوای جهان اسلام امام حسن مجتبی علیه‌السلام، به محضر شریف مولا و سیدمان ارواحنا ‌فداه صلوات هدیه بفرمایید!

اعوذُ بِالله مِن الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

رَبّ‏ِ اشْرَحْ لىِ صَدْرِى وَ یَسِّرْ لىِ أَمْرِى وَ احْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانىِ یَفْقَهُواْ قَوْلىِ

الحمد لله و صلاۀ علی خاتم الانبیاء، طبیب نفوسنا، ابی القاسم محمد و آله المعصومین، سیَما مولانا کهف الحصین، و غیاث المضطرِ المستکین. و ملجأ الحاربین و بقیۀ الله فی العالمین ارواحنا فداه و عجل الله فرجه، و رزقنا الله رویته و خدمته و صحبته و نصرته، و رضاه و رغبۀ؛ و اللعن علی اعداهم اجمعین اِلی یوم الدین

ولادت سراسر نور و  رحمت سبط اکبر نبی مکرم اسلام صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله  حضرت ابا محمد امام حسن مجتبی علیه‌ السلام را به محضر امام زمانمان، امت اسلامی، شیعیان، رهبر عزیزمان و شما عزیزانی که رونق مجلس آن بزرگوارید، تبریک عرض می کنم!

امام حسن مجتبی علیه ‌الصلاه‌ و ‌السلام جمله نازنینی دارند و خود امام حسن مجتبی علیه ‌الصلاه‌ و ‌السلام از آن امام های خیلی نازنین ما هستند، آنقدر حلم، ظرفیت، کرامت، درایت، عبادت، هرچی خوبی ما می بینیم در وجود ایشان موج می‌زند، به همین دلیل اسم مبارکشان حسن است. حسن یعنی زیبا، قشنگ، نه تنها قامت زیبا بود، بلکه از سینه به بالا شبیه پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله بود، یعنی مو نمی‌زد، پیغمبر ما صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله در جمال در عالم نظیر ندارد، از خود نبی مکرم اسلام صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله پرسیدند که شما خیلی خوشگلید یا حضرت یوسف؟ فرمود که برادرم یوسف وجیه بود، خوشگل بود، من نمکم بیشتر است!

حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت /  آری به اتفاق جهان، می توان گرفت

نبی مکرم اسلام صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله هم خوشگل و هم نمکین بودند. خداوند عالمیان آینه هایی را برای وجود نازنین پیغمبر ما صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله آفریده بودند، که عاشقان پیغمبر هر وقت هوای جمال پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را می کردند، به ایشان نگاه می نمودند، چند نفر از این آینه ها را به ما معرفی کردند؟ اولین آینه، وجود مبارک حضرت زهرا سلام ‌الله‌ علیها  است! وقتی راه می رفت همه یاد پیغمبر می افتادند، مشی ایشان پیغمبر گونه بود! دومین آینه، امام حسن مجتبی علیه‌ السلام بود، از همه کس به پیامبر اکرم صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله شبیه تر بود، لذا هر کس می دید دل به ایشان ‌می‌داد، هم قامت رسا بود، چهره دلربا بود، صدا صدای جاذبی بود.

وقتی حضرت قرآن می خواندند، عابرین نمی توانستند عبور کنند، به زمین میخ می شدند و امام مجتبی علیه‌ السلام تا تلاوتش را تمام نمی کرد، نمی توانستند قدم از قدم بردارند، یک وقت امام مجتبیعلیه‌ السلام نگاه می کردند می دیدند که سد معبر شده است، جمعیت همین طور آمده اند و پشت سرهم ایستاده اند و بی قرار تلاوت امام مجتبی علیه‌ السلام هستند، حضرت تلاوتشان را خاتمه می دادند تا جمعیت راه را باز کنند و بروند.

همه چیزش قشنگ بود، صدا قشنگ بود، سیما قشنگ بود، قد و بالا قشنگ بود، زلفشقشنگ بود، وقتی امام حسین علیه‌ السلام بر روی محاسن امام حسن علیه‌ السلام خاک ریخت، آنجا بود که گفت من دیگر نمی توانم سرم و محاسنم را خضاب کنم، وقتی این زلف های قشنگ، این محاسن خوشگل به زیر خاک رفتند، من دیگر نمی توانم به خودم برسم. امام حسن مجتبی علیه‌ السلام، خیلی زیبا و دیدنی بوده است، خدایا! از دنیا که می رویم، کور نباشیم، چشم برزخیمون را کور نکرده باشی، آنجا بناست ایشان را ببینیم! وقتی ما به حالت احتضار در می آئیم، تنها حضرت امیر المومنینعلیه‌ السلام نیستند که تشریف می آورند، مجموعه ایشان تشریف می آورند، خمسه طیبه به استقبال شیعیانشان می آیند، آنجا انشاالله می بینیم. حضرت امام حسن مجتبی علیه‌ السلام، خیلی تماشا دارد! در کنار این سیمای قشنگ صدای قشنگ امام حسن علیه‌ السلام، اخلاقش اخلاقی است که در عالم نظیر ندارد، ظرفیت پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را امام حسن مجتبی علیه‌ السلام در زندگی خودشان نشان دادند.

ملاحظه می کنید همسرشان، ایشان را مسموم کردند ولی افشا نکرد، هیچ چیزی نگفت، انتقام نگرفت، حتی به عزیزترین عزیزانش نگفت چه کسی من را مسموم کرده است، انقدر آدم بزرگ باشد؟ آقا باشد؟!! ما باشیم با مردم جنگ می‌کنیم، درگیر می‌شویم؛ احتمال می دهیم که فلانی درمورد من این حرف را زده باشد، دیگر خودمان را کنترل نمی کینم، هر حرفی را در موردش می‌گوییم، ولی امام مجتبی علیه‌ السلام قاتل خودش را معرفی نکرد، این آقایی را شما کجا سراغ دارید؟ کسی می آمد به او اهانت می‌کرد، دوستان امام حسن علیه‌ السلام همه بی معرفت بودند، [به امروز خود نگاه نکنید!] این معرفتی که شما امروز به ولایت پیدا کردید، [در گذشته مانند نداشته است!!] (۱۶:۲۳)

چرا امام زمان ارواحنا ‌فداه امام کاملین است؟ چرا سوره حدید مال آخرالزمان است؟ چرا سوره توحید مخصوص استعدادهای زمان غیبت است؟ برای این که مؤمنین حالا قابل مقایسه با مؤمنین زمان امیرمومنین علیه‌ السلام و امام حسن مجتبی علیه‌ السلام نیستند،مردم می دانستند هنگام تولد امیرمومنین علیه‌ السلام دیوار کعبه شکافته شده، ایشان در داخل کعبه متولد شده، این امر معجزه بوده؛ و قدم به قدم اعجاز حضرت امیر علیه‌ السلام را دیده بودند، حضرت پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را دیده بودند، چطور شد که نشستند تماشا کردند، ایشان خانه نشین شدند؟!! در سقیفه نقشه ها کشیدند و حقش را گرفتند و در خانه اش را بستند!؟

امروز سی و چهار سال است که دنیا با توطئه های پیچیده می خواهد مردم را از ولی فقیه جدا کند نمی‌تواند، این اعتقاد را باید به مردم ایران تبریک گفت! خدای متعال به شما یک نگاهی کرده که نگاه ویِژه است، این بصیرت، این عقیده خوب، این سرمایه معنوی مخصوص ماهاست.allame-v-seddighi-2-500x334

دیده بودند که پیغمبر خدا صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله بالا منبره امام حسن مجتبی علیه‌ السلام وقتی می آید، حضرت رسول صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله از منبر پایین می آمد و به استقبال این کودک می‌رفت؛ کودک بودند، ولی به احترامش حضرت رسول صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله پایین می‌آمدند! پیغمبر خدا صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله در حال نماز بودند، دارند که موقع رکوع، امام حسن علیه‌ السلام پرید روی پشت پیغمبر اکرم صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله قرار گرفت، حضرت طول دادند تا اینکه او را نینداخته باشند، خود بچه پایین بیاید!

موقع نماز می آمد از بین پای پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله می‌رفت و می‌آمد، وجود حضرت امام حسن مجتبیعلیه‌ السلام مانع اتصال پیغمبر اکرم صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله نبود، این تحفه الهی است. گویا فضیلت نمازش در این بود که به امام حسن علیه‌ السلام توجه بکند، به همان شکلی که امیر المؤمنین علیه‌ السلام در حال رکوع انفاق کرد و انگشتر بخشید، این عین نمازش بود! در متن نمازش، این عبادت را انجام داده بود. همان طور که به ما توصیه شده است هنگام غفلت در نماز، جهت ایجاد توجه و حضور قلب، جایز است اذکار مستحبی بگوییم؛ [به همان شکل انگشتر بخشیدن و میدان دادن به بازی حضرت امام حسن مجتبیعلیه‌ السلام جایز است و جز نماز محسوب می شود.]

… در دورانی که امام مجتبی علیه السلام بچه بودند، پای منبر پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله  می‌نشست، گوش می کرد و وقتی به خانه می رفتند، کنار مادر می نشستند و حرف های جدشان را بازگو می‌کردند، گویا نوار گذاشتند، عیناً پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله می‌گفت، دانه دانه حرف های پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌گفت! دل حضرت زهرا سلام الله علیها چه شاد می‌شد، چه خوشحال می‌شد، خدا چه پسری به ایشان عطاء کرده است!؟ حضرت علی علیه السلام فرمودند: من مایلم بشنوم که حسنم چگونه حرف می‌زند، حرف های جدش را چگونه نقل می‌کند، لذا یکی از روزهایی که امام حسن علیه السلام از مسجد می آمدند، حضرت علی علیه السلام در پس  پرده رفتند، یک دفعه دیدند زبان امام حسنعلیه السلام یاری نمی‌کند، گفت: یَا أُمَّاهْ قَلَ‏ بَیَانِی‏ وَ کَلَّ لِسَانِی‏ لَعَلَّ سَیِّداً یَرْعَانِی.‏ مناقب آل أبی طالب علیهم السلام(لابن شهرآشوب)، ج‏۴، ص ۸، فصل فی معجزاته. مادرم امروز زبانم سنگینی می‌کند، دارم کم می‌آورم، مثل اینکه یک آقایی مرا زیر نظر دارد! با اینکه پدرش در پس پرده بود، عظمت امیرالمومنین علیه السلام او را گرفت و در برابر امیرالمومنین علیه السلام نتواست سخن بگوید. تمام خطبه هایشان و حرف هایشان واقعاً یک دلبستگی عجیبی دارد.663873_438

البته این را هم بین پرانتز بگویم که قرآن کریم امام حسن و امام حسین علیهما السلام را فرزندان پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله معرفی کرده است: فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ. آل عمران؛ ۶۱٫ هر دو پسر پیغمبرند! تا زمانی که نبی مکرم اسلام صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله در قید حیات بودند، امام حسن علیه السلام تنها ایشان را بابا خطاب می کردند و به حضرت علی علیه السلام اباالحسن می گفتند. به حضرت علی علیه السلام بابا نمی‌گفتند، ولی حضرت رسول صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را نیز بابا می دانستند و به پیغمبر بابا می‌گفتند یا جداه خطاب نمی کردند؛ و قرآن کریم حضرت رسول صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله را به عنوان پدر امام حسن و امام حسین علیهم السلام مطرح می‌کند.

شما را به خدا بیایید دامن امام حسن علیه السلام را بگیرید، امام حسن علیه السلام خیلی خوشش می آید که ما پسر پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله باشیم! أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّهِ، التفسیر المنسوب إلى الإمام الحسن العسکری علیه السلام، ص۳۳۰٫   دوست ندارید پسر پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله باشید!  نمی خواهی خودت را در دامان پیغمبرصلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله بندازی تا پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله تربیتت کند!  نمی خواهی از پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله ارث ببری!؟ وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیمٍ. قلم؛ ۴٫ اگر پسر پیغمبر باشید، ارث می برید! اخلاق نبوی، سیرت نبوی، علم نبوی گیرت می‌آید. از علوم لدنی نصیب آدم می‌شود!

اجمالاً امام حسن مجتبی علیه السلام خیلی خوش بیان بود، کرامت داشت! خیلی از مسلمان ها بعد از پیغمبر صلی ‌الله ‌و ‌علیه‌ و ‌آله در زمان امام حسن علیه السلام هنوز بودند، این آیه تطهیر، این سوره مبارکه هَلْ أَتى، این آیه مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ(۱۹) بَیْنهَُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ(۲۰) سوره مبارکه الرحمن‏، این آیه مودّت و آیاتی که در شأن امام حسن مجتبی علیه السلام آمده بود، همه را شنیده بودند! اما همان دوستانی که تا دیروز امام حسن علیه السلام را امام خودشان می‌دانستند، او را سیدی مولی یا بن رسول الله خطاب می کردند، پس از آنکه حضرت صلح و تاکتیک مدارا با معاویه را پذیرفت تا جامعه اسلامی را از این پیچ خطرناک عبور دهد، می آمدند می گفتند: یَا مُذِلَّ الْمُؤْمِنِینَ‏!!؟ می گفتند تو ما را خوار کردی!!! امام حسن مجتبی علیه السلام می فرمودند: علیک السلام! مَا أَنَا بِمُذِلِّ الْمُؤْمِنِینَ وَ لَکِنِّی مُعِزُّ الْمُؤْمِنِینَ. تحف العقول، ص ۳۰۸٫

 

یک دیدگاه در “جشن میلاد کریم اهل بیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.