المراقبات (۳) – درک حقیقت شب و روز مبعث

مهمترین مطلب ، فهمیدن حق این شب و روز است . و این مطلب از آنچه درباره نعمت وجود رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) و نعمت بعثتش ، در روز ولادت امیرالمومنین (علیه السلام ) گفتیم ، فهمیده مى شود زیرا کسى بالاتر از رسول خدا نیست . او سرور تمامى مخلوقات و شریفترین و نزدیکترین آنها به خدا و محبوبترین آنها نزد خداست . اوست ((نور اول ))، ((حجاب اقرب ))، ((عقل اول ))، و ((اسم اعظم )) و هیچ پیامبر و فرشته نزدیکى به خدا، نمى توانند به این صفات برسند و اوست رحمتى براى جهانیان . بنابراین باندازه شرف وجود او که شریفترین موجودات است و باندازه خیرات مبعث شریفش ، شرف این روز و نور و خیر و برکات آن بیشتر مى شود. و بهمین اندازه حق شکر آن براى امت و شیعیانش در نزد عقل بیشتر مى شود. اى عاقل ! فکر کن آیا آنچه را گفتیم قبول دارى ؟ اگر قبول دارى باید جدیت کنى و احتیاج به تشویق ندارى . زیرا خیر خود بخود انسان را مجذوب مى کند و اگر قبول ندارى یا باید از عقاید اهل اسلام خارج شده یا خود و قلبت را اصلاح کنى تا ایمان پیدا کنى ولى گمانم این است که کوتاهى اغلب مسلمین در این موارد به جهت قبول نداشتن و بى ایمانى نیست – پناه بر خدا – بلکه بخاطر غوطه ور شدن در زیباییهاى این دنیاى پست و فریب خوردن از آن است . آنقدر سرگرم رقابت براى بدست آوردن مادیات شده اند که از این امور غافلند و تا دیدار قبر از این سرگرمى باز نمى ایستند. یاد دنیا دلهاى آنان را از یاد خدایشان و فهم مبداء و معادشان باز داشته است .
خلاصه سالک باید با تمام توان سعى کند این روز آنچنانکه باید بزرگ داشته شود و نعمت بعثت و نور و برکات و بزرگترین سعادتها و خیراتى که پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) آورده است را آنگونه که باید، بفهمد. و اگر ببیند خوشحالى او در جشن و سرور دنیایى بهمین اندازه یا بیشتر است ، باید پستى نفس و وارونگى قلب خود را اصلاح نموده و از صفات حیوانى و عالم طبیعت فاصله گرفته و خود را به عالم نور نزدیک نماید.

1704422275-talab-ir
روز بیست و هفتم
از کارهاى مهم در این روز، روزه ، غسل ، زیارت پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) و زیارت امیرالمومنین با زیارت مخصوص و ارزنده اى که براى این روز وارد شده است مى باشد.
و همینطور نمازى که در کتاب اقبال روایت شده که قبل از ظهر خوانده مى شود. این نماز دوازده رکعت است در هر رکعت حمد و هر سوره اى که توانستى مى خوانى و بین هر دو رکعت مى گویى : الحمد لله الذى لم یتخذ… و هنگامى که از نماز و دعا فارغ شدى ((حمد))، ((قل هو الله ))، ((قل یا ایها الکافرون ))، ((معوذتین ))، ((انا انزلناه فى لیله القدر)) و ((آیه الکرسى )) را هر کدام هفت بار مى خوانى سپس هفت بار مى گویى : لا اله الا الله و الله اکبر و سبحان الله و لا حول و لا قوه الا بالله و هفت بار مى گویى : ((الله الله ربى لا اشرک به شیئا)) سپس براى هرچه خواستى دعا مى کنى .
و نیز از اعمال مهم در این روز خواندن دعاهاى زیر مى باشد. که یکى با این عبارت ((یا من امر بالتجاوز)) و دومى با این عبارت ((اللهم انى اسئلک بالتجلى الاعظم )) شروع مى شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.