ختم قرآن و اهمیت آن نبی اکرم (ص): ای سلمان! زما" />

طرح ختم قرآن (۲)

ختم قرآن و اهمیت آن

نبی اکرم (ص):
ای سلمان! زمانی که انسان ختم قرآن نماید خداوند متعال ثواب سیصدوسیزده پیامبر که رسالت خویش را ادا نموده اند، به او مرحمت می فرماید و گویا تمامی کتابهایی که به انبیاء عظام عرضه گشته است را، تلاوت نموده است.

ای سلمان! زمانی که مومنی قرآن تلاوت نماید، خداوند متعال درهای رحمت خویش را بر او گشوده و به ازاء هر حرفی که از دهانش خارج می شود فرشته ای را که تا روز قیامت برای او -و از طرف او- تسبیح گوید خلق می نماید!

 

حدیث-قرائت قرآن

 

رسول اکرم صلی الله علیه وآله

کسی که قرآن را ختم کند،پیش خدا یک دعای مستجابی دارد.

 

تلاوت قرآن در کلام امامان انقلاب

هر کس می خواهد آدم بشود…

وقتی غذای امام را داخل اتاق می بردم وارد اتاق که می شدم می دیدم قرآن را بازکرده اند و مشغول قرائت قرآن هستند مدتی این مسئله (کثرت قرائت قرآن)ذهنم را مشغول کرده بود تا اینکه روزی به امام عرض کردم:حاج آقا شما سراپای وجودتان قرآن عملی است دیگر چرا اینقدر قرآن می خوانید؟امام مکثی کردند و فرمودند:”هر کس بخواهد از آدمیت سر در بیاورد و آدم بشود باید دائم قرآن بخواند.”

مرضیه حدیده چی (دباغ)- پابه پای آفتاب – ج ۲ – ص ۱۵۷ (چاپ جدید).

 

 

 

   امام خامنه ای:

تلاوت قرآن را از یاد نبرند. قرآن نباید از زندگیتان حذف شود. تلاوت قرآن را حتماً داشته باشید؛ هر چه ممکن است. ۱۳۸۴/۰۷/۱۷

بدون استثنا، همه‌ی مردم در این کشور، قادر به روخوانی قرآن باشند. این، قاعده است. نمیشود قبول کرد، در کشوری که مردمش معتقد به اسلام هستند، احدی از آحاد مردم – غیر از اطفال بسیار کوچک – باشند که نتوانند قرآن را بخوانند؛ چه رسد به این‌که در نظامی، مردم بر پایه‌ی اسلام زندگی کنند. ۱۳۶۹/۰۱/۱۹

   آن‌قدر قرآن را از اول تا آخر بخوانید تا ذهنتان با معارف آن آشنا شود
خواندن قرآن، از اول تا آخر، یک چیز لازمی است. باید قرآن را از اول تا آخر خواند؛ باز دوباره از اول تا آخر؛ تا همه‌ی معارف قرآنی یکجا با ذهن انسان آشنا شود. البته معلمینی لازمند تا برای ما تفسیر کنند، مشکلات آیات را تبیین کنند، معارف آیات و بطون آیات الهی را برای ما بیان کنند  ؛ اینها همه لازم است. اگر اینها شد، هرچه زمان به جلو برود، ما به جلو میرویم و توقف دیگر وجود ندارد. ۱۳۸۹/۰۴/۲۴

 

 

سخن آخر

دسترسی ما به قرآن بسیار آسان است، اما با وجود این اندک افرادی در برنامه زندگی خود زمانی را به تلاوت و انس با قرآن اختصاص میدهند و به رغم تأکید فراوان قرآن و توصیه پیشوایان دین به تلاوت آن، بسیاری از مردم از نعمت تلاوت و آثار ارزشمند آن بی بهره اند. قرآن کریم میفرماید: «فَاقْرَأُوا مَا تَیسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» مزمل/۲۰؛ آنچه برای شما میسر است، قرآن بخوانید. حداقل حداقل می توانیم که با هم قرار بذاریم ماهی یه حزب با هم بخوانیم. تازه با این کار ما هایی که روخوانی مان ضعیف است، می توانیم طبق فرمایش آقا آن را تقویت کنیم.

 اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

یک دیدگاه در “طرح ختم قرآن (۲)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.