بسم الله الرحمن الرحیم طرح ختم قرآن قرار است در آینده ای نه چندان دور دوباره آغاز به کار کند. در ابتدا قبل از توضیح طرح به ذکر اهمیت تلاوت قرآن و خت" />

طرح ختم قرآن (۱)

بسم الله الرحمن الرحیم

طرح ختم قرآن قرار است در آینده ای نه چندان دور دوباره آغاز به کار کند. در ابتدا قبل از توضیح طرح به ذکر اهمیت تلاوت قرآن و ختم آن می پردازیم.

 

تلاوت قرآن و اهمیت آن

حضرت فاطمه علیهاالسلام :

            حُبِّبَ إلَىَّ من دُنیاکُم ثَلاثٌ : تِلاوَهُ کِتابِ اللّه ِ و النَّظَرُ فی وَجهِ رَسولِ اللّه ِ و الإنفاقُ فی سَبیلِ اللّه ِ ؛

حضرت فاطمه علیهاالسلام :از دنیاى شما محبّت سه چیز در دل من نهاده شد : تلاوت قرآن ، نگاه به چهره پیامبر خدا و انفاق در راه خدا .

 

 قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلی الله علیه و آله:

            «اَفْضَلُ عِبادَهِ اُمَّتى قِراءَهُ القُرْآنِ نَظَراً».

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: برترین عبادت امّت من روخوانى قرآن است.

.

 

حدیث-قرآن و دربانی دل

 قالَ الصادِقُ علیه السلام:

            «اِنَّ البَیْتَ اِذا کانَ فیهِ المُسْلِمُ یَتْلوُ القُرْآنَ یَتَراءاهُ اَهْلُ السَماءِ کَما یَتَراءى اَهُلُ الدُّنیا اَلْکَوْکَبَ الدُرِّىَّ فى السَّماءِ».

امام صادق علیه السلام فرمود: خانه اى را که مسلمانى در آن است و قرآن تلاوت مى کند اهل آسمان آنرا مى بینند همانگونه که مردم دنیا ستاره نورانى را در آسمان مى بینند.

 

* احادیث فوق از میزان الحکمه/ج۹ گزینش شده است.

 

 قال رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله :

            إنّ هذهِ القُلوبَ تَصدَأُ کما یَصدَأُ الحَدیدُ . قیلَ : یا رسولَ اللّه ِ ، فما جَلاؤها ؟ قالَ : تِلاوَهُ القرآنِ .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: این دلها نیز همانند آهن زنگار مى بندد. عرض شد: اى رسول خدا! صیقل دهنده دلها چیست؟ فرمود: تلاوت قرآن.

 

قال الصادق علیه السلام :

            قِراءَهُ القُرآنِ فِی المُصحَفِ تُخَفِّفُ العَذابَ عَنِ الوالِدَینِ وَ لَو کانا کافِرَینِ

خواندن قرآن از روی آن، عذاب را از والدین سبک می سازد ؛ اگر چه آن دو کافر باشند .

                                                                                 اصول کافی ۲/۶۱۳

 

 

مصداق آیه نباشیم!

خداوند متعال در سوره فرقان/۳۰ می فرماید: وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا؛ و پیامبر خدا گفت پروردگارا قوم من این قرآن را رها کردند.”

کلمه مهجور از ماده “هجر” است که بیشتر لغت شناسان آن را به معنای ترک کردن و رها کردن دانسته‌اند. رسول خدا در این آیه از عده ای شکایت می کند که قرآن را کنار گذاشته اند. مهجور کردن قرآن مصادیق مختلفی مانند تلاوت نکردن، تدبر نکردن و عمل نکردن به آن را شامل می شود.اکثر ما تدبر و… که هیچ، از لحاظ تلاوت نکردن هم قرآن را مهجور کرده ایم! لذا بیایید تا حداقل ماهانه یه مقدار از این کلام نورانی را تلاوت کنیم تا مشمول شکایت حضرت قرار نگیریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.