امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. امام خامنه ای

خلاصه مطالب ارائه شده در اولین روز از دهه روح الله

خلاصه مطالب ارائه شده در روز اول

امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. امام خامنه ای

خلاصه مطالب ارائه شده در اولین روز از دهه روح الله

۱- نکات پیرامونی بحث

  • حجی که سیاسی نباشد و باعث ترس دشمن نشود بی فایده بوده و دردی از اسلام را دوا نخواهد کرد.امام خمینی بعد سیاسی حج را بسیار مهم دانسته و اولین و مهمترین واجب سیاسی حج را برائت از مشرکان می­دانند.
  •  روز ششم ذی الحجه سال۱۴۰۷ (مصادف با روز نهم مردادماه ۱۳۶۶ شمسی) یادآور مراسم «برائت از مشرکین» زائران اخانه خدا و کشتار حجاج مظلوم در مکه به دست حکام آل سعود است.  مکان و زمانی که خون ریختن در آن حرام است و این حرمت تا جایی اهمیت دارد که اعراب جاهلیت احترام این مکان و زمان را نگه داشتند اما این حرمت توسط عوامل سعودی شکسته شد. ماجرای حج خونین از اینجا شروع شد که راهپیمایان مراسم برائت از مشرکین، پس از استماع پیام تاریخی حضرت امام که بعدها به پیام برائت معروف شد شروع به شعار دادن کردند اما این راهپیمایی توسط آل سعود به خاک و خون کشیده شد. در این فاجعه حتی به زنان و جانبازان هم رحم نکردند، به طوری که نیمی از کشته شدگان زنان بودند.  نکته دردناک آنجاست که بسیاری از آمار شهدا مربوط به روزهای پس از حادثه است که مأموران سعودی اجازه مداوای مجروحین حادثه را در بیمارستان ها ندادند و برخی از مجروحین که جراحات حاد داشتند، پس از تحمل رنج و درد بسیار و در حالی که امکان مداوای آنها بود، به شهادت رسیدند.

۲- پیام برائت

محور اول : اهمیت برائت به عنوان یکی از واجبات سیاسی حج
  • پیام سلبی و ایجابی توحید

مگر تحقق دیانت جز اعلام محبت و وفادارى نسبت به حق و اظهار خشم و برائت نسبت به باطل است؟ حاشا که خلوص عشق موحدین جز به ظهور کامل نفرت از مشرکین و منافقین میسر شود و کدام خانه‏اى سزاوارتر از کعبه و خانه امن و طهارت و ناس که در آن به هرچه تجاوز و ستم و استثمار و بردگى و یا دون صفتى و نامردمى است عملًا و قولًا پشت شود و در تجدید میثاق الَسْتُ بِرَبِّکُم بت آلهه‏ها و اربابان مُتِفَرِّقُونَ شکسته شود و خاطره مهمترین و بزرگترین حرکت سیاسى پیامبر- صلى اللَّه علیه و آله- در وَاذانٌ مِنَ اللَّهِ وَ رَسوُلِهِ الَى النَّاسِ یَوْمَ الْحَجِّ الْاکبَرِ زنده بماند و تکرار شود.

  • برائت، مقدمه مبارزه

تمام بت شکنیها و مبارزات و جنگهاى حضرت ابراهیم با نمرودیان و ماه و خورشید و ستاره پرستان مقدمه یک هجرت بزرگ و همه آن هجرتها و تحمل سختیها و سکونت در وادى غیر ذى زرع و ساختن بیت وفدیه اسماعیل، مقدمه بعثت و رسالتى است که در آن، ختم پیام آوران، سخن اولین و آخرین بانیان و مؤسسان کعبه را تکرار مى‏کند و رسالت ابدى خود را با کلام ابدى انَّنىِ بَرى ءٌ مِمَّا تُشْرِکُون ابلاغ مى‏نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.